Maraqli melumatlar

Vebsite nasil kurulur?

Bir site oluşturmak için öncelikle ona hangi amaçla ihtiyaç duyduğunuzu ve hangi özelliklere sahip olacağını belirlemelisiniz. Ayrıca, en başından itibaren kendin yapmak istiyorsan, bazı becerilere sahip olmalısın. Bu konudaki ana sorularınızın cevaplarını aşağıdaki makalede bulabilirsiniz.

Bir web sitesi oluşturmak için temel kullanışlı araçlar:

  • Alan adı (maraqli.net gibi)
  • Barındırma (sitenizin konumu)
  • Site (gerekli kod ve tasarım)
  • Alan nedir ve nasıl elde edilir?

Alan, web sitenizin adı ve adresidir. Bu isim olmadan kimse internette sizi bulamayacak ve sitenize erişemeyecektir. Bir alan adı almak için, onu .com .net vb. Olan herhangi bir hosting şirketinden ve online.az’a kaydolarak ülkedeki ana alan olan .az alan adından edinebilirsiniz.

Barındırma nedir ve nasıl elde edilir?
Barındırma, sitenizi barındıracağınız ve dosyanızı sitenizi ziyaret edenler için daha erişilebilir hale getireceğiniz bir yer olarak düşünülebilir. Tüm site bilgileriniz sunucularda saklanır. Bu sunucularda yer almak için bunu hosting şirketlerinden almanız gerekir.

Site nasıl kurulur?
Bir site oluşturmak için öncelikle web tasarımı ve kodlama hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Hayır, bunlardan herhangi birine sahip değilseniz, WordPress, Wix gibi hazır bir site oluşturmak için gereken CMS sistemlerini kullanabilirsiniz.

Dünyadaki sitelerin% 30’undan fazlası Wordpress tarafından desteklenmektedir. Bu sistemle birçok popüler ve küresel site bile oluşturulmuştur.

Kodlamayı bilmeden nasıl site oluşturabilirsiniz?
Kodlamadan bir site oluşturmak için wordpress gibi sistemler kullanmanız, oluşturduğunuz siteyi barındırmanız ve ardından kullanıcıların bu sunucuya erişmesi için bir alan adı almanız gerekir.

Bu işlemleri çok basit ve tutarlı bir şekilde gerçekleştirmek için, bir barındırma şirketinden (godaddy, bluehost) size uygun bir barındırma paketi seçebilirsiniz, hatta .com .net vb. Ücretsiz gibi alan adları edinebilir ve doğrudan yükleyebilirsiniz.

Bir hosting paketi seçerken, özel bir Wordpress Hosting paketi seçerseniz, sizin için uygun bir site oluşturmak için panelde verilecektir. Bu size sitenizi oluşturma ve kolaylıkla tema seçme gibi özellikler sunarken, diğer barındırma paketlerine göre pahalı olabilir.

загрузка...

Oxşar yazılar

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir

enteresan bilgiler
Close
Back to top button