Maraqli melumatlar

Kağıt nasıl üretiliyor?

Kağıt, günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden biridir. Çoğumuz her gün kullandığımız kağıt hakkında hiçbir fikrimiz yok. Peki nasıl ortaya çıktı, nereden geldi, neden ortaya çıktı?

Kağıt, ahşaptan yapılmış bir malzemedir. Ama bir ağaç nasıl bir çiviye dönüşür? İlginç bir şekilde, kağıt ağacın ince yapraklarından değil, kalın kütükten yapılmıştır.

İstatistiklere bakarsanız 1 ton ofis kağıdı üretimi için en az 10 adet kağıt kesilmesi gerektiğini görebilirsiniz. Bu nedenle, kullanılmış kağıdın geri dönüştürülmesi binlerce ağacın yanı sıra büyük ormanları da kurtarabilir.

Kağıt nasıl üretilir?

İlginç bir şekilde, kağıt ağacın ince yapraklarından değil, sert ve sağlıklı kütükten yapılmıştır.

Bugün kağıt fabrikaları var. Modern teknoloji ile kağıt üretimi daha verimli hale geldi.

İlk önce ağaç kabuğuna zarar vermeden soyulur. Daha sonra odun 2,5 cm’lik kütükler halinde kesilir. Bitki lifleri daha sonra istenmeyen lekeleri çıkarmak için bir asit solüsyonunda kaynatılır. Bu işlemin sonunda kağıt hamurda sadece bitkisel lifler kalır. Daha sonra hamur su ile yıkanır ve leke çıkarılır. Kağıda beyaz renk verdiğiniz süreç budur.

Bu nedenle su, üretim sürecinde en önemli bileşendir. 1 kg kağıt üretmek için 100 litre su kullanılır. Su israfını azaltmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Günümüzde kullanılan suyun% 90’ı dönüştürülmekte ve yeniden kullanılmaktadır.

Kullanılan talaşın çoğu odun fabrikalarının yan ürünleridir. Çevreye zarar vermemek için kağıdı ağartmak için kullanılan kimyasalların klor içermemesine özen gösterilmelidir.

Daha sonra hamurdaki lifleri düzeltmek için özel tasarlanmış bıçaklar kullanılır. Bu işlem aynı zamanda liflerin daha iyi yapışmasını sağlamak için lifleri daha küçük parçalara ayırır. Bundan dolayı kağıdın yapısı sağlıklıdır.

Üreticiler ayrıca yoğunluğu ve matlığı artırmak için hamura kalsiyum karbonat ekler. Kağıdı renklendirmek için isteğe bağlı olarak nişasta (veya boya) ve optik patlayıcılar kullanılır.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra hamur kurumaya hazır hale gelir. Kurutma, kağıt fabrikalarının kalbi olan makinelerde yapılmaktadır. Kağıt makineleri, aynı anda çok fazla iş yapan küçük makinelerden oluşur. Hamur, dönen teller ve bantlar arasındaki dar bir boşluktan kurutulur. Hamurdan ayrılan su, oluklardan çıkarıldığında, uygulanan baskı ve ısı kağıdına son şeklini verir. Böylece makinenin diğer ucundan kağıt tabaklar çıkmaya başlar.

Ancak yine de biraz ıslak. Ayrıca nemi kurutmak için kızılötesi radyasyon kullanılarak da uygulanır.

Son olarak, makale uzmanlar tarafından dikkatlice incelenir. Herhangi bir sorun olup olmadığı araştırılıyor. Bir sorun varsa gerekli işlemler tekrarlanır. Üretilen kağıt levhalar 80 km uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde olabilir. Bir rulo kağıt 120 ton ağırlığa kadar çıkabilir. Ancak piyasanın ihtiyacına göre daha küçük boylarda fabrikadan çıkar.

Kağıt hamur, gerektiğinde farklı kimyasallar kullanılarak kitap kağıdından çocuk bezlerine kadar çok çeşitli kağıt türlerinden üretilebilir.

Ülkemize ithal edilen kağıt ve karton eşyaların kalitesi önce gümrük komisyonlarının ihtisas laboratuvarlarında kontrol edilmekte, ardından ülke çıkışlarına girmelerine izin verilmektedir.

Son zamanlarda kağıt ve karton ürünlere olan talebin artması nedeniyle gerekli hammaddelerin elde edilmesi için ormanlar kesiliyor. Ormansızlaşmayı önlemek için kağıt üretimine sentetik elyafla başlandı. Bu, çok uygun bir fiyata kağıt satın almanızı sağlar.

Ülkemizde atık kağıt işlenmekte ve karton üretilmektedir. Bakü ve ülkenin farklı bölgelerinden toplanan kağıt atıklar Azerbaycan Kağıt ve Karton Fabrikasına teslim edilmektedir. Burada çeşitli kağıt türleri üretilmekte, ardından Khirdalan Karton Fabrikasında bu kağıtlardan karton ürünler üretilmektedir.

Atık kağıt ürünleri 5-6 kez geri dönüştürülse bile içindeki lifler kalitesini koruyabilir.

Kağıtın oluşturulma tarihi

İlk kağıt, MÖ 2. yüzyılda Çin’de ipekten yapılmıştır. Han hanedanlığı döneminde dut ağaçlarından kağıt yapılmıştır. Çin’de ilk kez, koli yazmak ve yazmak için kağıt kullanıldı.

Güneş İmparatorluğu döneminde ilk kağıt para kesildi.

İlk kağıt fabrikası, 794 yılında Harun al-Rashid’in vezirinin oğlu İbn Fazl tarafından Bağdat’ta kuruldu.

Avrupa’da ilk kez 1100 yılında bir kağıt fabrikası açıldı.

загрузка...

Oxşar yazılar

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir

enteresan bilgiler
Close
Back to top button