Maraqli melumatlar

Evrendeki En Soğuk Yer Neresidir?

Evrenin en soğuk yeri neresi? Sorusunun 2 farklı şekilde ele alınması gerekmektedir. Doğal olarak elde edilen mi ? Yoksa yapay olarak elde edilen mi? Doğal olarak ele alındığında tespit edilen en düşük sıcaklık miktarı Dünyadan yaklaşık 5 bin ışık yılı uzaklıkta yer bumerang bulutsusudur. Bahsedilen bu bulutsu, 3.000.000.000.000 yani yaklaşık 3 trilyon kilometre boyunca uzanmaktadır. Sıcaklığı ise yaklaşık 1 kelvindir. Yani gazların hacminin teoriksel anlamda 0 olarak kabul edildiği nokta, 0 kelvinin 1 birim üzerindedir. Yıldız sisteminde yer almış olduğu yıldızın çekirdeğinde olağanüstü bir şekilde çıkan gazdır. Uzayda saniye başına 164 km. yol alan bir gayzer cinsi gibi de düşünülebilir. Peki bulutsu neden aynı durumdaki diğer bulutsulardan daha hızlı bir şekilde gaz yaymaktadır? Tahmin edildiği üzere bu oran küçümsenmeyecek kadar bir hız olmaktadır. Aralarındaki bu oranın yaklaşık oranı ise 100 kat fark civarıdır. Bu durumu bilim adamları, bulutsunun bulunmuş olduğu yıldız sistemindeki tek bir yıldız barındırmadığına dair bir işaret olarak algılamaktadır. Bir yıldız gaz püskürtürken diğer bir yıldız ise bu gazı çekmekte ve bu olağanüstü hız meydana çıkmaktadır. Bu hızlı yayılım nedeni ile ise bulutsu yaklaşık 1 kelvin’e kadar soğumaktadır. Bu duruma yapay olarak bakılacak olunursa; insanoğlunun elde edebilmiş olduğu en düşük sıcaklık oranı ise İtalya, gran sasso da yer alan ulusal labaratuvarı yani ‘ Laboratori Nazionali Del Gran Sasso’da elde edilmiş olan 0,006 kelvindir. Evrenin en soğuk yeri neresidir? Sorusunun ayrıntılı yanıtı aşağıda yer alan konu başlığında yer almaktadır.

Evrendeki En Soğuk Yerler Listesi

Evrenin en soğuk yeri neresi konu başlığını ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse en soğuk 5 yer listesini şu şekilde açıklamak mümkündür:

  1. Antarktika: Evrenin en soğuk yeri listesinde Antarktika yaklaşık -94,7 C ile karşımıza çıkmakta. 2010 tarihinde NASA ‘nın Dünya gözlem uydusu tarafınca yapılan ölçümler bazında Dünyanın en soğuk yeri Antarktika’dır. Bahsedilen bu sıcaklık ise dünya üzerinde şimdiye kadar ölçülmüş olan en düşük sıcaklıktır.
  2. Plüton: Plüton ise yaklaşık -229 C derece ile 4. sırada yer almaktadır. Plüton, Güneşe en uzak olan Neptün’ün ötesinde yer almaktadır. Daha önceden bir gezegen olan Plüton, sonrasında gezegen sınıfından çıkarılıp cüce gezegen sınıfına konulmuştur. Ay’ın ise ortalama 2 katıdır. -229 C sıcaklığı ile Güneş sistemimizdeki en soğuk 3. yer unvanına sahip olmakta.
  3. Ay’ın en karanlık yüzü: -240 C derece ile karşımıza çıkmaktadır. 2009 yılında yapılmış olan ölçümler neticesinde Ay’ın Güney Kutbu bölgesinde Ay yüzeyinde bugüne değin ölçülmüş olan en düşük sıcaklıktır. Krater yönünden zengin olan bu bölgede, bazı kraterlerin ise dip bölgeleri Plüton dan bile daha yüksek olduğu bilinmektedir.
  4. Bumerang Nebulası : Bumerang Nebulası ise -272 C ile karşımıza çıkmaktadır. Bizden ortalama 5000 ışık yılı uzaklıkta yer alan bu ilginç gaz ve toz bulutu olan Bumerang Nebulasıise evrende şimdiye kadar keşfedilmiş en soğuk 2. doğal olarak oluşmuş en soğuk 1.yerdir. Bilindiği üzere gaz ve toz bulutları, genelde sıcaktır. Fakat Bumerang Nebulası gibi bazı nebulalar soğuk olabilmektedir.
  5. Soğuk Atom Laboratuvarı: ‘ISS’ -273,15 C ile karşımıza çıkan soğuk bir diğer yer. Evrenin en soğuk yeri, görüldüğü üzere Uluslararası Uzay İstasyonundaki soğuk atom laboratuvarıdır.- 273,15 C ısısındaki bir madde, tamamen ölü bir hal almaktadır. Çünkü bu sıcaklıktaki bir maddenin molekül ve atomları hareket etmeyi bırakmaktadır.

загрузка...

Oxşar yazılar

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir

enteresan bilgiler
Close
Back to top button