Maraqli melumatlar

Ay Olmasaydı Ne Olurdur?

Güneş sistemi etrafında birçok gezegen ve uydu bulunmaktadır ve bunların hepsinin bir kütlesi vardır. Dünya ve Ay ise bu gezenler içindeki en yüksek kütleye sahip olan uydudur. Bu durum da aslında Ayın yerküre sistemi üzerinde önemli bir yer sahibi olduğu göstermektedir. Dünya oluşmaya başladığı zamanlarda kendi ekseni etrafında dönesi ile geçen sürenin 6 saat olduğu bilinmektedir. Şu an bulunduğumuz zamanlarda ise bu süre 23 saat 56 dakika 4 saniye olmaktadır. Bu süre değişimindeki temel neden güneş sistemi etrafında oluşan diğer gezegen ve uyduların kütlesi olmaktadır. Bilim adamlarının araştırmasına göre Ay kütlesinden dolayı oluşan gelgit sayesinde Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi sonucu oluşan zamanda her sene 15 mikro saniye uzadığı görülmektedir. Bu durumun sonucunda ise Ay Dünya’dan 38 milimetre kadar uzaklaşmaktadır.

Ay’ın Olmamasından Doğacak Sonuçlar

Ay, Dünya ve güneş sistemi üzerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ay, Dünya’ya bir kaya çarpması sonucu oluşmakta ve Dünya için son derece önemli bir parça olmaktadır. Şu andaki varlığımızı ve birçok faktörü aslında Ay’a borçluyuz diyebiliriz. Peki Ay olmasaydı ne olurdu?

1-Okyanusları Kontrol Edemezdik

Ayın çok yoğun bir kütlesi bulunmaktadır ve Dünya’nın etrafında döndükçe bu kütleden dolayı gelgit oluşmaktadır. Bu sayede de Ay ile güneş Dünya’daki deniz seviyelerinin artıp azalmasında rol oynamaktadır. Ay, Dünya’ya ne kadar yaklaşırsa gelgitlerde o kadar güçlenmektedir. Ay olmasaydı eğer okyanuslardaki gelgitleri kontrol edemezdik. Güneş sistemi etkisi ile hala gelgitler olmaya devam ederdi fakat bu durum Ay’ın yarattığı durum kadar güçlü olmamaktadır. Bunun sonucunda okyanuslar Dünya’nın yüzeyine doğru yayılmaya başlardı.

2-Mevsim Karışıklıkları

Dünya’daki mevsimler, Dünya’nın kendi ve Güneş etrafındaki dönüşler sonucunda oluşmaktadır. Bunun sebebi ise Dünya’nın dönüşler sırasında farklı zamanlarda Güneş ışığı almasıdır. Dünya tam olarak 4,5 milyar yıl öncesinde bir başka gezenle çarpışmıştır. Bunun sonucunda da Dünya’nın dönem ekseni elips halini almıştır. Burada ise Ay devreye girmektedir. Ay sayesinde bu eksen eğikliği sabitlenmiş ve Ay’da bu eksenle birlikte dönmeye başlamıştır. Ay olamasaydı, Dünya’nın ekseni daha da eğilmeye devam edecekti ve bu durum sonucunda da mevsimler arasında değişimler yaşanacaktı.

3-Gün Uzunluğunda Karışıklar Meydana Gelirdi

Dünya’nın dönmesi sonucunda günler 24 saat yaşanmaktadır. Bu 24 saat süre sayesinde ise yüzey tam doğru zamanda ısınıp soğumaktadır. Bu durum milyar yıl önce çok daha farklı olmaktadır. Dünya’nın ilk oluştuğu zamanlarda Dünya ve Ay’ın hızlı dönmesi sonucunda günler sadece 4 saat sürmekteydi. Kütle kuvveti yüksek olan Ay’ın Dünya üzerindeki sürtünme kuvveti sayesinde bu süre her 100 senede bir iki milisaniye yavaşlamıştır. Eğer Ay olamasaydı bu süre hala çok kısa olacaktı.

4-Tektonik Plaklar Oluşmazdı

Ay yüksek kütlesi sayesinde, Dünya üzerinde okyanuslara gelgit yaptırdığı gibi karalarda da bu durum söz konusu olmaktadır. Bu gelgit sonucunda Dünya’da dağlar ve yeryüzü oluşmaktadır. Eğer ay olmasaydı, Dünya üzerinde volkanik dağ dışında başka hiçbir dağ oluşmazdı. Üstelik bütün yüzey okyanuslarla kaplı olurdu.

5-Altın ve Birçok Maden Olmazdı

Birçok icattın yapılabilmesinde madenler önemli olmaktadır. Üstelik metalik unsurlu madenler elektronik, teknolojik ve sanayi ürünleri için oldukça önemli olmaktadır. 4.5 milyar önce Dünya’ya çarpan bir kaya sayesinde Ay oluşmuştur. Bu kaya, dünyaya çarptığında çekirdeğini Dünya’da bırakmıştır. Bu sayede de metallerden oluşan bu çekirdek bizim gezegenimize bazı madenlerin oluşumda etki göstermiştir. Fakat Ay olamasaydı, bu metallerin konsantrasyonu ve değeri çok daha düşük olurdu.

загрузка...

Oxşar yazılar

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir

enteresan bilgiler
Close
Back to top button